Tatranský pohár poletí s „pelikánmi“ do fínskeho Lahti

Autor: Michal Klein |


Prvý sobotný zápas bol priamym súbojom o celkový triumf na druhom najstaršom hokejovom turnaji v Európe, pretože ani fínski „pelikáni“, ani „oceliari“ z Třinca v predošlých dňoch nepocítili chuť porážky. Efektívnejšie začali stretnutie hokejisti z Lahti, keď Pyohonen spomedzi kruhov využil zakrytý výhľad Hamerlíka a presne trafil nad lapačku slovenského gólmana. Hra však bola vyrovnaná, no dva predošlé zápasové dni sa odzrkadlili na miernejšom tempe. Třincu sa podarilo v polovici prvej tretiny aj vyrovnať, keď dôrazný Cory Kane dokázal pre Juvonenom úspešne tečovať Sýkorovu prudkú strelu. Ďalší gól prinieslo až prostredné dejstvo, keď nekompromisne zavesil Hovinen a keď sa v úvode tretiny vydal na útočný výlet obranca Blood, „pelikáni“ viedli dvojgólovým rozdielom. „Oceliarov“ pribrzdili v snahe dohnať náskok súpera vylúčenia, no po nich dokázal „finálový“ duel ešte zdramatizovať Petružálek, ktorý napodobnil Kanea z prvej tretiny, keď tečoval Hrabalovu strelu od modrej. Vyrovnania sa však už český tím nedočkal, takže z triumfu na 69. Tatranskom pohári sa po troch výhrach tešili hokejisti klubu Pelicans Lahti.

„Lahti boli veľmi dobrým súperom. My sme nemali dobrý vstup do tretej tretiny a museli sme doťahovať. Sekundu pred koncom som tam mal veľkú šancu. Vystrelil som z prvej, no brankára to trafilo do hlavy. Všetky zápasy sme odohrali v dobrom tempe tak, ako sme chceli. Škoda tohto stretnutia, mohlo to byť krajšie, ale máme na čom stavať. Örebro i Lahti ukázali moderný hokej - priamočiary, rýchly a tvrdý. Takto sa uberá trend a diváci mohli vidieť rozdiel medzi slovenským hokejom a tým severským. Popradčania hrali sympaticky v rámci svojich možností a boli nepríjemným súperom, pretože sa chceli ukázať,“ rozhovoril sa po poslednom zápase Třinca Rastislav Špirko. Spokojnejší mohol byť hráč zápasu z fínskej strany Ben Blood, ktorý sa zjavne na Tatranskom pohári výborne bavil: „Bol to veľmi zábavný zápas, oni sú skutočne dobrým skúseným tímom. Bolo to veľmi súťaživé. Celkovo to bol zábavný turnaj, krásny hotel, výborné jedlo, mali sme vlastnú šatňu a užili sme si veľa zábavy. Bolo skvelé zahrať si s odlišnými mužstvami - s miestnym tímom, so Švédmi, s Čechmi. Poprad má dobrý tím a výborných fanúšikov, ktorí vytvárajú zábavnú atmosféru a prajem im všetko dobré v nasledujúcej sezóne.“

Pelicans Lahti – HC Oceláři Třinec 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly a asistencie: 4. Pöyhönen (Repo), 25. Hovinen (Sopanen, Blood), 41. Blood – 11. C. Kane (J. Sýkora), 54. Petružálek (Hrabal).

Zostavy
Pelicans Lahti: Juvonen (Voutilainen) – Pietilä, Manelius, Leimu, Blood, Puistola, Lassen, Pöyhönen, Rukajärvi, Hovinen – Kangasniemi, Sopanen, Rekonen, Toivola, Tyrväinen, Björninen, Alanne, Siikonen, Koivisto, Erkinjuntti, Fomin, Vartianen, Heino, Kivelä, Repo.

HC Oceláři Třinec: Hamerlík (Hrubec) – Jank, Hrabal, Linhart, Roth, Roman, Nosek, Kania, Galvas – Adamský, C. Kane, J. Sýkora – Kovařčík, Špirko, Petružálek – Ružička, Polanský, Dravecký – Marosz, Kreps, Cienciala

Najlepšími hráčmi zápasu sa stali Ben Blood (Lahti) a Cory Kane (Třinec). Ceny pre najlepších hráčov odovzdávali členovia organizačného výboru turnaja Igor Lacuš a Daniel Laškody. 


Anketa - Hlasovanie už skončilo

Koľko bodov bude treba na play off?